Emirates’ten Fiyat Artışı Açıklaması

Kuzey Afrika’da bir biri ardına patlayan olaylar ve Afrika’nın en büyük petrol üreticisi konumundaki Libya’nın içine düşmüş olduğu durum, Londra borsasında işlem gören BRENT tipi petrolün vadeli piyasada 115 Dolar seviyesine yükselmesine sebep olmuştu.

Toplam maliyetleri içerisinde akaryakıtın çok önemli bir yer tuttuğu havayolu şirketlerinin bu durumdan etkilenmesi kaçınılmaz bir sonuç.

Petrol fiyatlarında meydana gelen böyle ani artışlarda ilk başvurulan yöntem, yolculardan akaryakıt harcı adı altında tahsil edilen ücrete zam yapılması oluyor.

Sektör genelinde böyle bir gelişme beklenirken, belki biraz da sürpriz bir şekilde, ilk adımlardan bir tanesi Emirates’ten geldi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Emirates’in tüm pazarlardaki fiyatlarına, değişen oranlarda olmak üzere zam yapıldı.

Libya’daki huzursuzluğun uzaması durumunda, sektörün diğer üyelerinin de aynı yolu takip etmesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!