Lufthansa, Biyolojik Akaryakıt Kullanacak

Özellikle petrol fiyatlarının arttığı dönemlerde alternatif enerji kaynakları tekrar tekrar kamuoyunun gündemine gelir. Fiyatlar düşünce de unutulur.

Petrol fiyatları 2008 yılındaki 150 Dolar’lık zirvesinin çok uzağında (87 USD) olunca, 4-5 sene öncesinin çok konuşulan biyolojik yakıt konusu da ikinci planda kalıyor.

Ancak biyo-yakıt çalışmalarını sessiz bir biçimde sürdüren Lufthansa, önümüzdeki aylarda bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Hatırlanacağı üzere bir çok havayolu şirketi uçaklarında deneme (veya gündeme gelme) amaçlı  olarak biyo-yakıt kullanmış ama iş onun ötesine geçmemişti.

Lufthansa, Nisan ayından itibaren, Frankfurt-Hamburg hattında işlettiği Airbus A321 uçaklarında %50 oranında biyo-yakıt kullanacağını açıkladı. Böylece hidrojene nebatî yağ ile kerosen kullanılarak üretilen akaryakıt, tarifeli seferlerden ilk kez kullanılıyor olacak.

Altı ay sürecek deneme süresi boyunca Lufthansa’nın bu iş için yaklaşık 9 milyon USD tutarında ek maliyeti olacak. Zira biyo-yakıtın maliyeti, genel algının aksine kerosene nispeten üç-dört kat daha fazla.

Tabii işin ilk aşaması maliyetli olsa da, karbon emisyonu konusunda Avrupa Birliği tarafından alınmış olan sert kararları ve bunun havayolu şirketlerine olan ilave maliyetlerini düşündüğümüzde, uzun vadede Lufthansa’nın belki de kâr edeceğini bile söyleyebiliriz.

Ama bunun hesabını iyi yapmak lazım.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.