Star Alliance, LATAM'ı Kazanmak İçin Savaşa Hazırlanıyor

Bu başlık bize ait değil.

Flightglobal gibi sektörün önde gelen haber gruplarından bir tanesinin LAN-TAM birleşmesi hakkında verdiği haberin başlığı bu.

Daha dün burada havayolu ittifaklarını Soğuk Savaş döneminin siyasî bloklarına benzetmişken, Flightglobal’in verdiği haberin başlığının böyle seçilmesi ilginç bir tesadüf oldu.

Haberin ayrıntıları, LAN-TAM birleşme sürecini yakından takip eden bizler için pek de sürpriz olmadı. Bir yanda uzun yıllardır oneworld üyesi olan LAN, diğer tarafta ise Star Alliance grubuna daha bu sene ortalarında dahil olan TAM. Kurulacak yeni şirket Güney Amerika ticarî havayolu sektöründe tam manasıyla bir dev haline gelecek.

26 Ekim’de yazdığımız yazıda oneworld’ün bu işe çok ciddi baktığını ve LAN ile TAM’ın birleşmesiyle ortaya çıkacak olan LATAM’ı bırakmaya hiç niyetlerinin olmadığının altını çizmiştik. Anlaşılan 30′a yakın üyesi ile iyice kalabalıklaşmış olan Star Alliance’ın da geri adım atmaya hiç niyeti yok.

Star Alliance CEO’su Jaan Albrecht tarafından yapılan açıklamadan anladığımız, Star Alliance neticede LATAM’ı kaybedecek olsa bile, ”vuruşarak çekilecek.”

Doğrusunu söylemek gerekirse, Star Alliance’ın bu kadar çok üye havayolu şirketiyle neyi amaçlandığını bir türlü kavrayamıyoruz. 🙂

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.