1982 Yılında SABENA ve Afrika

Eski havayolu reklamlarını gözden geçirirken, özellikle dikkatimizi çeken bir kaç reklam oldu. İşte onlardan bir tanesi:

Kurulduğu 1923 yılından, 2001 yılındaki iflasına kadar Belçika’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan SABENA‘nın (Société Anonyme Belge d’Exploitation de la Navigation Aérienne), 11 milyonluk nüfusa sahip bu küçük ülkenin bayrağını hangi tarihlerde nerelere taşımış olduğunu bu reklam sayesinde daha iyi idrak etmek mümkün.

1982 yılına ait bu reklamda, SABENA’nın Afrika kıtasında 22 noktaya sefer yaptığı yazılı. Bunun yanı sıra toplam 32 Afrika şehrinde SABENA ofisi olduğunu yine bu reklamdan anlamak mümkün.

Hem de o tarih itibarıyla tam 50 seneden beri.

Bayrak taşıyıcı havayolu şirketleri için ait oldukları ülkenin büyüklüğü çok önemli olagelmiştir.

SABENA, KLM, Swiss Air gibi şirketlerin yaptıkları, bayrağını taşıdıkları devletlerin boyunu aşmış ama netice hüsran olmuştur.

SABENA ve Swiss Air iflas etmiş; selefleri olan şirketler Alman Lufthansa tarafından satın alınmıştır.

Hollanda’lı KLM ise Air France’a teslim edilmiştir.

“Ne oldum!” değil; “ne olacağım?” demekte her zaman fayda var.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.