Pasifik Hatlarında Rekabet Azalabilir

Rekabetin hem çok fazla hem de çok az olduğu ticarî havayolu sektörümüzün özellikle Pasifik Okyanusu üzerinden seyahat eden yolcularını yakından ilgilendiren bir karar alındı.

ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre American Airlines + JAL ve United + Continental + ANA şirketlerine, Pasifik hatlarında işbirliği yapmaları yönünde bir anti-rekabet yasası muafiyeti verildi.

Bu karar sonucunda, söz konusu şirketler bir hayli kârlı olan bu hatlarda yakın işbirliği yaparak tarife ve kapasite arzı gibi konularda koordinasyon içerisinde hareket etme şansı bulacak.

Bu ve benzeri muafiyet kararlarında en fazla korkulan şey, pazardaki rekabet oranının düşerek yolculara daha pahalı bilet olarak yansıması oluyor.

ABD’nin rekabet konusunda ne kadar hassas olduğu herkesin malumu.

Bu yüzden bize, “vardır bir bildikleri” demekten başka bir şey kalmıyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!