Ryanair’in Klasik Taktikleri

İş cebinden çıkacak paraya gelince dünyada Ryanair CEO’su Michael O’Leary’den daha agresifi yok.

Son dönemdeki açıklamalarına bakınca, yine o bilinen klasik Ryanair taktiklerini görüyoruz.

Alman hükûmeti tarafından havayolu şirketlerine uygulanması gündemde olan turist vergisi, Ryanair’in sesini yükseltmesine yol açtı.

Michael O’Leary (Ryanair)

Yaptığı açıklamada O’Leary, “Almanya’da bir merkez daha açacağıma, turist vergisinin olmadığı İspanya veya Hollanda’yı tercih ederim” diyor.

Bunun yanı sıra önümüzdeki dönemde Ryanair’in Almanya yolcu trafiğinde ciddi azalma meydana geleceği ön görüsünde bulunuyor.

Geçen sene itibarıyla yolcu başına 10 Euro vergi almaya başlayan İrlanda ve yine benzer bir vergiyi salan İngiltere’de de Ryanair’in taktiği Almanya’daki ile oldukça benzer.

Ryanair, önümüzdeki kış tarife döneminde Dublin’e konuşlandırdığı tayyare sayısını 14′ten 12′ye çekerken, buradan yaptığı haftalık uçuş sayısını da 1000′den 850′ye indirecek.

Ryanair’in İngiltere’deki kapasitesi de yine önümüzdeki kış tarifesiyle birlikte %16′ya varan bir daralma yaşayacak.

Bundan 6-7 ay önce yaşanan bir gelişmede de Ryanair, Boeing’i köşeye sıkıştırmayı denemiş ve eğer istedikleri fiyatı alamazlarsa, filo genişleme planlarını erteleyeceklerini duyurmuştu.

O’Leary’den korkulur vallahi. 🙂

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.