Eyjafjallajökull Yeniden Sahnede

Geçtiğimiz haftalarda dünya ticarî havayolu sektörünü “Mike Tyson’dan yumruk yemiş boksöre” çeviren İzlandalı yanardağ Eyjafjallajökull yeniden sahneye çıktı.

Önce hafta başında İskoçya ve İrlanda’daki bazı havalimanlarının kapanmasına yol açan yanardağ külleri bu kez daha güneye inerek İspanya’nın kuzeyini etkisi altına aldı.

Barcelona ile birlikte toplam 16 havaalanı uçuşlara kapatılırken, İspanya’ya yapılan ve İspanya üzerinden geçen seferlerde de büyük aksaklıklar yaşanıyor.

Bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre Eyjafjallajökull’de önümüzdeki günlerde büyük patlamalar yaşanması kuvvetle muhtemel.

Havayolu 101’in aldığı bilgilere göre Pazartesi günü öğlen saatlerinden itibaren Fransa hava sahasının kapanması riski bulunuyor.

Ayrıca kül bulutu bu kez kuzeyden güneye doğru indiğinden transatlantik uçuşlarında da sıkıntı yaşanıyor.

Bulutun durumuna göre rotaların yeniden belirlenmesi sebebiyle Avrupa ile ABD arasındaki uçuş saatleri uzuyor.

Bu hatlarda tayyareler ortalama 1 saat fazla yol almak zorunda kalıyor.

Yolu buralara düşeceklerin şimdiden dikkat etmesinde fayda var.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!