Son Dönemlerin Uçuş Temalı Filmleri

www.imdb.com sitesinde 2000 yılı sonrası vizyona girmiş uçuş ana temalı filmleri araştırırken, aslında havacılık tutkunlarını tatmin edecek kadar nitelikte ve sayıda filmin olmadığını gördük.

Meraklısına yardımcı olabilmek için aşağıda bunlardan izlenmeye değer bulduklarımızı listeliyoruz:

– Up in the Air (2009): Neredeyse tüm iş yaşamı uçakla şehirden şehre gidip çalışanları işten atmaktan ibaret olan Ryan Bingham’ın aniden işyerinin bütçe kısıtlamasıyla karşı karşıya kalması sonrasında yaşadıkları.

– United 93 (2006): Aslında kimsenin gerçekte neler olup bittiğini tam olarak bilemeyeceği, 11 Eylül 2001 günü kontrolü teröristlerce ele geçirilen United Airlines’ın 93 sefer sayılı uçağının içinde geçenler anlatılıyor.

– Red Eye (2005): Kendisine yardım etmemesi halinde babasının öldürüleceğini söyleyen bir suikastçının yalnız bir kadının yanına oturması ve uçak yolculuğunun tam bir kabusa dönmesi anlatılıyor.

– View from the Top (2003): Küçük bir kasabada yaşayan kızın uluslararası uçuş görevlisi olma ideali yolunda yaşadıkları canlandırılmış.

– Flightplan (2005): Uçakta beraberinde cenaze götüren bir kadının yeni nesil, dev bir tayyarenin içinde çocuğunu kaybetmesi ve kendisine yardımcı olunmaması anlatılıyor.

– Snakes on a Plane (2006): Bir FBI ajanının önemli bir görgü tanığını Los Angeles’a götürürken uçaktaki zehirli yılanlarla mücadelesi canlandırılmış.

– The Aviator (2004): Efsane yönetmen ve havacı Howard Hughes’ un 1920 – 45 dönemi biyografisi.

– Catch Me If You Can (2002): Son derece zeki ve genç bir dolandırıcı olan Frank Abagnale Jr.’ın pilotluğu da içeren yaşam öyküsü.

– The Terminal (2004): Ülkesinde darbe olan bir adamın geçici ikametgahı artık New York JFK havaalanıdır.

– Ma vie en l’air (2005): Uçmaktan korkan uçuş simülatörü test görevlisinin bu fobisiyle baş etmeye çalışması anlatılıyor.

– Sky Captain and the World of Tomorrow (2004): Kahraman pilot Sky Captain’ın New York’u işgal eden uçan robotlarla savaşı canlandırılıyor.

– Flight of the Phoenix (2004): Moğol çölüne düşen uçaktan kurtulanların yeni bir hava aracı yapmaya çabalamaları anlatılıyor.