Jet Blue-American Airlines Anlaşması Kafaları Karıştırdı

Dün yapılan bir basın toplantısı ile New York merkezli JetBlue ile American Airlines arasında yapılacağı açıklanan ticarî işbirliği anlaşması, doğrusu, kafaları karıştırdı.

Hep söylüyoruz. Havayolu sektöründeki işbirliklerini bir türlü anlayabilmiş değiliz. Kimin kiminle ne zaman ne şekilde anlaşma yapacağı pek belli olmuyor çünkü 🙂

Aktörler:

Lufthansa: Star Alliance’ın lider şirketi.

American Airlines: oneworld’de British Airways ile birlikte başı çekiyor.

JetBlue: Şimdilik “bağlantısız”.

2007 yılının sonuna doğru Lufthansa’nın %19 oranında hisse satın alarak JetBlue’nun en büyük hissedarı konumuna geldiği halen hatırımızda. Bu oran geçen sene %15 civarındaydı ama Lufthansa yine en büyük hissedar konumundaydı.

American Airlines ise British Airways ve Iberia ile birleşebilmek için gün sayıyor.

Şimdi de dünkü basın toplantısına dönelim.

Varılan anlaşmaya göre JetBlue, New York JFK ve Boston Logan Havalimanları’ndan, AA’nın dış hat yolcularına ABD içi uçuşlar için bağlantı sağlamaya başlayacak. Her iki havalimanında da bir hayli kuvvetli olan JetBlue böylece AA’nın çok fazla uçuşunun olmadığı onsekiz iç hat noktasına AA yolcularını taşımış olacak.

Benzer şekilde, JetBlue’nun yolcuları da AA ile Barcelona, Tokyo, Sao Paulo gibi oniki farklı yurt dışı noktasına uçma imkânına kavuşacak.

Bu anlaşma kapsamında bir de slot takası yapılması gündemde. AA, Washington Ronald Reagan National Havalimanı’ndaki sekiz çift ve New York White Plains’teki bir çift slotunu JetBlue’ya aktarırken, bunun karşılığında JetBlue’dan tam oniki çift JFK slotunu alacak.

Toplantıda gündeme gelen bir başka konu da, JetBlue’nun bir oneworld üyesi olup olmayacağı idi. Her ne kadar JetBlue’daki büyük hissedar Lufthansa olsa da, JetBlue CEO’su David Barger bu konuda açık kapı bırakmaktan geri durmadı.

Yani bir bakmışsınız, Lufthansa’lı JetBlue, bir anda oneworld üyesi olmuş!

İşte bu yüzden havayolu sektöründeki iş birliklerini anlamakta güçlük çekiyoruz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.