United’tan Kardeş Payı

Her ne kadar Embraer, Bombardier, ATR gibi firmalar olsa da, yolcu uçağı üretiminde başa güreşen iki büyük firma var:

Airbus ve Boeing.

Hal böyle olunca, kendisini tek firmaya bağımlı durumda bırakmak istemeyen bir çok havayolu şirketi bu iki üreticinin modelleri arasında üç aşağı beş yukarı dengeli bir seçim yapma yoluna gidiyor.

Ülkemizde Türk Hava Yolları bunun en güzel örneği.

Geçtiğimiz beş senelik döneme baktığımızda, Airbus’tan A319, 320, 321 ve 330 modelleri sipariş edilirken, Boeing’den de yoğun bir biçimde 737 ve son zamanda da 777 modellerinin satın alındığını görüyoruz.

Benzer bir durum Amerikalı United firması için de geçerli.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 25′er adet Boeing 787 ve A350 siparişi verildi.

Ayrıca United’ın her iki modelde de 50′şer opsiyonu bulunuyor. United tam manasıyla kardeş payı yapmış.

Öte yandan teknik bakım, pilot eğitimi, stok yönetimi gibi işletme giderlerini minimize etmek amacıyla, tek bir uçak firmasını geçin, sadece tek bir modelle yoluna devam eden havayolu şirketleri de bulunuyor.

Bunlardan en ünlüsü Boeing’in 737′sini kullanan Southwest ise, ikinci sırada da Avrupalı Ryanair gelir.

Geçtiğimiz günlerde Boeing’i fiyat düşürmesi yolunda dolaylı olarak ikaz eden Ryanair fiyat konusunda istediğini almışa benziyor.

Ancak şirket CEO’su Michael O’Leary tarafından yapılan açıklamaya göre, fiyat konusundaki mutabakata rağmen Boeing’in teslimat tarihi konusunda fikir değiştirmesi 200 uçaklık bu dev siparişi tehlikeye soktu.

Airbus’tan gelen bilgi ise Ryanair’e teklif sunma niyetinde olmadıkları yönünde.

E, hal böyle olunca ne olacak?

Ryanair yeni uçak satın alamayacak mı?

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!