Delta 500 Milyon Dolarlık Tahvil İhraç Edecek

Bir kaç gün önce yazdığımız gibi, zor durumdaki Japon havayolu şirketi JAL’ın imdadına, Delta ve American koşmaktaydı. Ama yine o yazımda belirttiğimiz üzere, kendileri de zaten ayakta durmakta zorlanan Amerikalı bu şirketlerin nasıl olup da Japonlar’a yardıma koştuklarını anlamamıştık doğrusu.

Ve işte bugün okuduğumuz bir haberde Delta’nın, geçtiğimiz aylarda tamamlanan bir süreç sonunda satın aldığı Northwest’in borçlarını ödemek için tahvil ihraç edeceğinden bahsediliyordu.

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diyebiliriz. 500 milyon dolarlık bu ihraçta Delta’nın gösterdiği ipoteğin ne olduğuna da bir bakalım:

Delta’nın Pasifik hatlarının tüm slot hakları.

Öte yandan JAL’ın kötü gidişata bir dur demek için uluslararası hatlarında radikal kararlar alacağı da gelen haberler arasında. Zarar eden bir çok hattın kapatılması gündemdeymiş. Çok kolay bir karar olmasa gerek. Zira havayolu şirketlerinin özellikle uluslararası hatlarında “aç-kapa” yapması, yolcular nezdinde pek de hoş karşılanan bir şey değil.

JAL bunun yanı sıra, çalışanlarının emeklilik ödemeleriyle ilgili de bir takım tasarruf tedbirleri alacakmış.

Testi kırılmış, su dökülmüş…bundan sonra kızı dövsen ne işe yarar!

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.