Ne Kitapmış! (Moments of Truth)

Jan Carlzon

Jan Carlzon

Meğer ne önemli bir kitapmış.

Jan Carlzon‘un, SAS’ı nasıl dönüştürdüğünü anlatan kitabından bahsediyoruz:

Moments of Truth

İlk olarak Cem Kozlu‘nun yazdığı “Bulutların Üstüne Tırmanırken” adlı kitapta rastlamıştık.

Şimdi de JetBlue ve başarılı diğer bir kaç havayolu şirketinin kurucusu olan David Neeleman‘ın hayatını konu alan “Flying High” adlı kitapta rastladık.

Carlzon’un SAS’ta yaptıkları sadece Kozlu’yu değil, Neeleman’ı da derinden etkilemiş ve kurucuları arasında bulunduğu Morris Air‘de, Moments of Truth kitabından öğrendiklerini uygulamaya çalışmış.

Bu vesileyle, iki sene kadar önce Moments of Truth hakkında yazdıklarımızı yeniden hatırlamakta fayda var.

Bununla birlikte, Morris Air ile havayolu sektörüne atılan David Neeleman hakkında çok kısa bir kaç bilgi vermek istiyoruz.

Ocak 1994′te Morris Air’in Southwest’e satılmasıyla birlikte bu şirkete transfer olan Neeleman, hiperaktif kişiliğinin de etkisiyle Southwest’te kısa süre içerisinde çok fazla şeyi değiştirmek ister ve kurum kültürüne bir türlü adapte olamaz.

Bu yüzden de altı ay sonra işten atılır.

İşten ayrılırken “beş yıl boyunca havayolu sektöründe çalışmama” garantisi veren Neeleman, bu sürenin bir bölümünde Kanada’da faaliyet gösterir ve WestJet adlı firmanın kurucuları arasında yer alır.

ABD’deki çalışmama süresinin sona ermesinin hemen ardından da yeni bir havayolu şirketini kurma çalışmalarına başlar:

Jet Blue

Jet Blue’daki başarılı kariyerinin ardından buradan ayrılan Neeleman son olarak, doğum yeri olan Brezilya’ya geri dönerek yeni bir havayolu şirketi daha kurmuştur:

Azul

Azul, Portekizce’de “Mavi” anlamına geliyor. JetBlue’dan gelen bir esinti olsa gerek.

Dur durak bilmeyen hiperaktif bir kişiliğe sahip olan Neeleman, henüz 100 yıl kadar önce Hollanda’dan ABD’ye göç etmiş, son derece dindar bir hrıstiyan aileden geliyor ve dikkat eksikliği bozukluğundan muzdarip.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.