American Airlines Super Saver

Hard Landing adlı kitap, ABD’de ticarî havayolu sektörünün en hareketli olduğu dönemler hakkında bir çok ilginç olayı anlatması bakımından çok faydalı bir eser.

Bunlardan biri ve bir hayli önemli olanı, 1977 yılında American Airlines Pazarlama Direktörü (1985′ten itibaren CEO) Robert Crandall tarafından geliştirilen “Super Saver” uygulaması.

Charter tipi faaliyet gösteren şirketlerin kendilerinden sürekli yolcu çaldıklarının farkında olan Crandall, söz konusu firmaları tabir-i caizse “bitirmek” için bir indirimli bilet sistemi geliştirdi.

O tarihe kadar bir uçaktaki tüm biletler aynı fiyata satılıyordu.

Crandall, uçağın bir bölümünün tarifeli sefer, diğer bölümünün ise charter gibi değerlendirilmesini istedi.

Buna göre hazırlanan proje CAB’den de onay aldı ve uygulama başladı.

Bir kaç ay içinde de charter firmaları American Airlines gibi network taşıyıcıların nüfuz bölgesinden ayrılmak zorunda kaldı.

İndirimli fiyat uygulamasına “Super Saver” adı verilirken, bu tip biletleri satın almak isteyenlere bazı şartlar getirildi.

Örnek: Bileti bir ay önceden satın almak + on beş gün içinde geri dönüş yapılması gibi.

Böylece sektörde halen kullanılmakta olan “Advance Purchase” jargonu da doğmuş oldu.

Bu bir inovasyon mu?

Kesinlikle, evet!

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!