Air France – Demiryolu İşbirliği

Havayolu – demiryolu ilişkisinde yeni bir adım atılıyor.

Avrupa kıtası ele alındığında özellikle Fransa (TGV) ve Almanya’da (ICE) son derece gelişmiş durumda olduğu görülen hızlı tren işletmesi, havayolu firmalarını sıkıştırmaya devam ediyor.

TGV’nin yaygınlaşmasının ardından Paris çıkışlı bazı hatlarını kapatmak, bazılarında da bilet fiyatlarını düşürmek zorunda kalan Air France, ‘intermodal’ olarak nitelendirilen havayolu + demiryolu taşımacılığına yeni bir boyut ekliyor.

Veolia adlı demiryolu işletmecisi firma ile işbirliğine gitmeye hazırlanan Air France, bazı hatlardaki yolcularını demiryoluna yönlendirecek.

2010 yılında tamamen serbestleşecek olan Avrupa Birliği uluslararası demiryolu taşımacılığı sayesinde Air France, Paris’e 1-1,5 saat uçuş mesafesinde olan uçuş noktalarında yolcularını demiryolu ile taşıyabilir.

Hem de petrol fiyatlarındaki artıştan şikayet etmeden…

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!