Yine Akaryakıt Konusu

Mutlaka takip ediyorsunuzdur.

Petrol fiyatları aldı başını gidiyor.

Bugün bir varil = 105 USD civarında dolaşıyordu.

Her ne kadar petroldeki bu fiyat hareketi büyük oranda Dolar – Euro paritesindeki oynamadan kaynaklansa da, ki 1,53 civarına geldi, bu yükselişi görmezden gelmek artık pek mümkün değil.

Zira havayolu firmalarının toplam giderlerinin yaklaşık %30-35 civarındaki bir bölümünü akaryakıt giderleri oluşturuyor. Düşük maliyetli taşıyıcılarda bu oran daha da yüksek.

Ayrıca böylesine yüksek petrol fiyatları, dünya ekonomisinin genel gidişatını da etkileyebilir.

Tüm bunları göz önünde bulunduran British Airways, 2008 için öngördüğü kâr marjı hedefini %10′dan %7′ye indirmiş.

Eminim ki, dünyadaki tüm havayolu şirketleri bir sonraki yıl için planlarını hazırlarken; o sene içinde taşıyacakları yolcu sayısının yanı sıra, o yolcuları taşırken kaç para kazanacakları ve kâr marjlarının ne kadar olması gerektiğini de hedefliyorlardır, değil mi?

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!