Acaba gün gelecek ve “network taşıyıcı + low-cost” tarzında bir iş modeline sahip havayolu şirketleri ortaya çıkacak mı diye düşünürken, Zoom Airlines‘a rastladık.

2002 yılında Kanada’da kurulan bu şirkette dikkatimi en fazla çeken unsur, Londra – New York arasında gayet makul fiyatlara işletme yapması. (Başka noktalar da mevcut)

Örneğin şu anda yaptığım bir sorgulamaya göre; Londra (Gatwick) – New York – Londra (Gatwick) arasında 14 – 17 Mart tarihlerindeki bilet fiyatı her şey dahil 279 Pound.

Aynı tarihlerdeki British Airways uçuşlarındaki en uygun fiyat ise 852 Pound.

Her ne kadar ilk örnekteki uçuş Gatwick’ten yapılıyor olsa da, arada muazzam bir fark var.

Zoom Airlines sadece düşük fiyat sunmakla kalmamış, ürününü de çeşitlendirmiş.

Kabin içini Economy Standard (ES) ve Premium Economy (PE) olarak iki ayırmış.

ES: 31 inç diz mesafesi + 1 yemek + 1 atıştırma + sınırsız alkolsüz içecek + 20 Kg bagaj

PE: 36 inç diz mesafesi + 1 yemek + 1 atıştırma + alkollü içecek + koltuk numarası seçimi + 30 Kg bagaj + bagaj tesliminde öncelik + kulaklık + ayrıcalıklı check-in imkânı

Uçuşlarını filosundaki Boeing 757-200 ve 767-300ER modelleriyle yapan Zoom Airlines’ın önündeki en büyük engel, tüm bu ve benzeri havayollarının maruz kaldığı kısıtla aynı.

Küçük filo ve bunun sonucunda ortaya çıkan “frekans” kısıtı.

Yukarıda örneğini verdiğim Londra – New York uçuşlarının hafta bir yapıldığını söylememiz yeterli olur herhalde.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!