Bulutlar Yoğunlaşıyor

Çok uzun zamandan beri sivil hava trafiğinin serbestleşmesi için çaba veren ABD’nin bu uğraşları, 11 Eylül’den bu yana büyük oranda yavaşlamıştı.

Avrupa Birliği ile “açık semalar” konusunda bulunan anlaşmazlıklara bir de Demokrat Parti’nin ara seçim galibiyeti eklenince iş iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı.

ABD’den son gelen haberlere göre, özellikle havayolu şirketlerinin mülkiyeti konusunda tıkanan görüşmelerin açılması yönünde hiç bir ışık görünmüyor.

Demokratlar’ın yabancı mülkiyetine karşı çıkacakları ve açık semalar anlaşmasının daha çok uzun bir süre rafta bekleyeceği tahmin ediliyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.