US Airways + America West + Delta = ?

2000 yılında ayak sesleri duyulmaya başlayan, 11 Eylül 2001 ile birlikte gümbür gümbür gelen havayolu sektörü krizi, beklendiği şekilde iflasları ve şirket birleşmelerini beraberinde getirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen US Airways + America West birleşmesinin ardından, US Airways’in bu kez de, halen batık durumda bulunan Delta Airlines’a ilgi duyduğu haberleri yayıldı.

30 Kasım’da yapılan toplantıda, Delta için 8,5 milyar USD teklif edildi.

Delta yöneticileri ise bu teklife teşekkür etmekle birlikte, en azından şimdilik “iflas” durumundan yalnız başlarına çıkmaya çalışacaklarını belirttiler.

Öte yanda, Türkiye’ye baktığımızda da, Pegasus’un sahibi Ali Sabancı’nın benzer yönde bir açıklaması geçen hafta gazetelerde üst sıralarda yer aldı.

Sabancı, yirmiye yaklaşan havayolu sayısının önümüzdeki bir kaç ay içinde 3 – 4 taneye düşeceğini ön görüyor.

Bekleyelim, görelim.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!