Fiyatlar Berraklaşsın

Özellikle ucuzcu havayollarının (low cost carriers) başvurduğu bir yöntemdir bilet fiyatlarının en düşüğünü, en çıplak haliyle yolcuya sunmak.

Ancak toplam rakamı ödemeye geldiğinde yolcu, havayolunun reklamlarında bahsettiğinden çok daha farklı bir tutarla karşılaşır.

Avrupa Birliği Komisyonu, önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi beklenen yasa ile bu durumun önüne geçmeyi amaçlıyor.

Bundan böyle havayolu firmaları toplam fiyatın tamamını sunacaklar; bilet, vergi, diğer ilaveler…

Böylece yolcunun havayolu firmaları arasında rahatça mukayese yapabilmesi amaçlanıyor.

Diğer taraftan; düzenlemenin özellikle hedeflediği iddia edilen İrlanda merkezli Ryan Air yönetimince yapılan açıklamada, “her hangi bir yanlış yönlendirmede bulunulmadığı, yolcuların ödeme yapmadan evvel fiyatın tamamını ayrıntılı biçimde gördükleri” belirtildi.

2005 yılında Ryan Air’in bu konuyla ilgili olarak İngiliz yetkililer tarafından cezaya çarptırıldığını da unutmadan hatırlatalım.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.