Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi

Boeing, Çin’deki Üretim Tesisini Genişletti

Amerikalı uçak üreticisi Boeing, Çin’deki ilk ortak girişimi olan Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi’nin üçüncü aşama genişleme projesini resmen faaliyete soktu.

Boeing’den yapılan açıklamaya göre, 12 Nisan (2024) günü devreye alınan projeyle Tianjin’deki fabrikanın üretim kapasitesi iki katına çıkacak.

Genişleme projesine 2019 yılında ilk fabrika bölgesinde başlanmıştı.

Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi
Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi

Yaklaşık 58.000 m² zemin alanına sahip yeni tesis, daha üst düzey ve kompleks parçaların kullanıldığı montaj çalışmaları için de daha fazla yer sağlıyor.

Boeing’in üst düzey yöneticilerinden Brendan Nelson, “Boeing olarak yarım yüzyılı aşkın bir süredir Çin’le kurduğumuz ortaklıktan son derece gururluyuz. Önümüzdeki 50 yılda da Çin’de kalmaya kararlıyız.” şeklinde konuştu.

Nelson ayrıca, Boeing’in Çin’de kompozit imalatı, araştırma, eğitim, bitirme ve teslimat merkezi ve sürdürülebilirlik gibi çok çeşitli alanlarda işbirliğini devam ettireceğini sözlerine ekledi.

Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi
Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi

1999 yılında kurulan Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi, Boeing’in Çin’deki tedarik zincirinde en büyük kompozit malzeme üretim merkezi.

Şirketin ürünleri tüm Boeing uçak modellerinde kullanılıyor.

Çin’de ilk Boeing 707 uçak partisinin teslimatını 1973’te gerçekleştiren Boeing, o zamandan bu yana Çinli müşterilerine 2.000’den fazla uçak teslim etti.

Öte yandan 10.000’den fazla Boeing uçağında Çin’de üretilen parça ve bileşenler kullanılıyor.