Qatar Airways_Airbus A350_first delivery_A7-ALA_002

Airbus A350’nin Boya Tasarımında Değişiklik mi Yapıldı?

Airbus A350 tipi uçakların boya tasarımında değişiklik yapıldığı iddia edildi.

Uçağın gövdesiyle, en dış boya arasında kalan ve muhtemel bir yıldırım düşmesine karşı koruma oluşturan bakır tabakanın değiştirildiği belirtiliyor.

Uzunca bir süredir Airbus ile A350 boyası konusunda mücadele eden ve anlaşmazlığı mahkemeye taşıyan Qatar Airways, bu konuya özellikle dikkat çekiyor.

Qatar Airways avukatları, dün Londra’daki görülen duruşmada, Airbus’un yukarıda bahsettiğim değişikliği yeni ürettiği A350’lere uygulamaya başladığına dikkat çekerek, konuyla ilgili daha kapsamlı bilgi verilmesi talebinde bulundu.

Qatar Airways - Airbus A350
Qatar Airways – Airbus A350

Buna karşılık Airbus, bakır tabakada yapılan söz konusu değişikliğin, 2022 yılının sonlarından itibaren teslim edilen uçakların arka bölümünde devreye girdiğini teyit etti.

Bu gelişmeyle birlikte, Airbus – Qatar Airways kavgası yeni bir aşamaya geçmiş oldu.

Zira Qatar Airways tartışmanın başından itibaren, A350’lerin boya tasarımında hata olduğunu iddia ediyordu.

Bakalım ortaya son ortaya çıkan bu gelişmeyle birlikte davanın seyri nasıl etkilenecek?

Ne Olmuştu?

Qatar Airways, filosundaki A350’lerin bir bölümünün başta boyalarında olmak üzere çeşitli noktalarında ciddi seviyede hasar ve defo bulunduğunu belirterek, Airbus’tan tazminat istiyor.

Zira Qatar Airways, söz konusu sorunların muhtemel bir yıldırım çarpması açısından uçuş emniyetini riske ettiğini iddia ederek, sahip olduğu 53 adet A350’nin 23 tanesini uçuştan alarak parka çekmişti.

Airbus a350 boya problemi
Qatar Airways’in A350’lerinin boyasında ciddi bozulmalar mevcut.

Şirket bu yüzden Airbus’tan şu âna kadar 1 milyar USD’yi aşan bir tazminat ve geçmekte olan her gün için ilave 4 milyon USD talep ediyor.

Qatar Airways ayrıca Airbus’ı, boya problemi konusunda teknik bakım el kitabında değişiklik yapmakla suçluyor.

İddiaya göre Airbus, sorunun ortaya çıkmasının ardından yaptığı bir güncellemeyle, yıldırım çarpmasına karşı uygulanan koruyucu boyadaki ihmal edilebilir hasar alanını 200 mm²’den 1.000 mm²’ye yükseltmiş.

Posted

in