Ethiopian Airlines, Filosunu İki Katına Çıkarmak İstiyor

Ethiopian Airlines, 2035 yılına kadar filosundaki uçak sayısını neredeyse iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Halihazırda 140 olan uçak sayısının, önümüzdeki 12 yılın sonunda 270 olması planlanıyor.

Ethiopian Airlines, dış hatlarda uçulan havalimanı sayısını da 200’ün üzerine çıkarmak istiyor.

Aynı dönemde şirketin yıllık cirosunun beş katına yükselerek, 25 milyar dolara ulaşabileceği belirtiliyor.

Ethiopian Airlines

Ethiopian Airlines

Asya, Afrika ve Amerika kıtaları arasında bir süper bağlayıcı havayolu olma vizyonu bulunan şirket aynı zamanda, Kenya Airways ve South African Airways gibi önemli rakipleriyle mücadeleyi amaçlıyor.

Bunların yanı sıra Qatar Airways, Emirates, Etihad Airways ve THY de Addis Ababa merkezli havayolunun önemli rakipleri arasında yer alıyor.

Havalimanı İnşaatı İlerlemiyor

Ethiopian Airlines’ın geleceğe dönük planlarındaki en önemli engel, Addis Ababa’daki mevcut havalimanının kapasitesinin yetersiz kalacak olması.

Şirket bu yüzden Afrika’nın en büyük havalimanını inşa etmeye soyunmuştu.

Fakat 2020’nin ikinci yarısında başlaması planlanan çalışmalarda, arazide yaşanan mülkiyet sorunu yüzünden henüz bir gelişme kaydedilemedi.

35 km² genişliğindeki bir alan üzerine yapılacak yeni havalimanı, başkent Addis Ababa’nın 40 km kadar güney doğusunda bulunan Bishoftu’da yer alacak.

Yıllık 100 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanının, 5 milyar USD’ye mâl olacağı hesaplanıyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!