Emirates – United Airlines Arasında İşbirliği İddiası

Emirates ile United Airlines arasında bir işbirliği anlaşması imzalanacağı iddia edildi.

United tarafından Amerikalı gazetecilere, 14 Eylül günü yapılacak bir özel etkinlik için davetiye gönderildiği belirtiliyor.

Etkinlikte, United CEO’su Scott Kirby ile Emirates Başkanı Tim Clark’ın bulunacağı ve bir ortak açıklama yapılacağı söyleniyor.

Emirates & United Airlines

Emirates & United Airlines

Sektörde konuşulanlara göre, iki dev havayolu arasında geniş kapsamlı bir codeshare (uçuş kodu paylaşımı) anlaşması imzalanacak.

Bundan bir kaç ay önce de American ve Qatar Airways, 2020 yılı başlarında imzaladıkları codeshare anlaşmasının kapsamını genişlettiklerini duyurmuştu.

American_Delta_United_Emirates_Etihad_Qatar_US vs Gulf

Covid-19 krizinden önce son derece şiddetli bir biçimde çatışan Amerikalı (Delta, United, American) ve Körfez merkezli havayolları (Emirates, Qatar Airways, Etihad) böylece yeni bir rotaya girmiş olacak.

Savaşmak yerine, işbirliği yapacak…

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.