Kokpitlere İkinci Bir Koruma Duvarı Geliyor

Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA), yolcu uçaklarının kokpitlerine zorla girilmesini engellemek amacıyla ikinci bir koruma duvarı konulmasını önerecek.

Bu uygulama, kural yayınlandıktan sonra üretilecek yeni uçaklar için geçerli olacak ve sadece ticarî yolcu uçaklarını kapsayacak.

Böylece 2018 yılında çıkarılan bir federal kanuna uygun düzenleme yapılmış olacak.

Mevcut uçakların da aynı kapsama alınıp alınmayacağı önümüzdeki dönemde netleşecek.

Concorde

Özellikle 11 Eylül olayından sonra kötü amaçlı kişilerin kokpite kolayca girebilmesinin engellenmesine yönelik bir takım tedbirler alınmıştı.

Kokpit kapılarının güçlendirilmesi ve uçuş boyunca kilitli tutularak sadece uçuş ekibinin bildiği şifreyle açılması, ilk yapılan değişikliklerdi.

Bunun yanı sıra, uçuşta, pilotların veya kabin amirinin kokpite giriş çıkışı sırasında bir yolcunun aniden kokpite hücum etmesini engellemek için kapıya giden koridora trolley çekmek gibi bir yönteme de başvurulmaya başlanmıştı.

Share
Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!