Embraer E195-E2, Londra City Havalimanı’na İndi

Brezilyalı Embraer firması tarafından üretilen E195-E2 tipi uçak geçtiğimiz günlerde Londra City Havalimanı’na (LCY) bir deneme seferi gerçekleştirdi.

22 Temmuz günü yapılan uçuşla birlikte E195-E2, City Havalimanı’na inen en yüksek kapasiteli uçak unvanını kazandı.

Bu deneme aslında, E195-E2’nin Londra City Havalimanı için yürüttüğü sertifikasyon programının bir parçası.

Embraer E195-E2 - Londra City Havalimanı'na İlk İniş (22 Temmuz 2022)

Embraer E195-E2 – Londra City Havalimanı’na İlk İniş (22 Temmuz 2022)

Dik yaklaşmanın (steep approach) yanı sıra yer hizmetleri operasyonu ve diğer bazı konularda taraflar arasındaki çalışmalar devam ediyor.

Bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan süreçle birlikte, koltuk kapasitesi 146’ya kadar çıkarılabilen E195-E2’nin City Havalimanı’na önemli bir katkı sağlaması hedefleniyor.

Bu uçağı Londra’da ilk olarak 2023 yılında KLM’in kullanmaya başlayacağı belirtiliyor.

London_City_Airport_Zwart

Londra City Havalimanı (LCY)

Londra kent merkezinde bulunan ve bu konumu sayesinde özellikle zaman kısıtı bulunan iş adamlarının gözdesi durumundaki City Havalimanı, yolcu kapasitesini artırmaya yönelik girişimlerde bulunuyor.

Terminal binasını yenileyen havalimanının yıllık yolcu kapasitesinin 7 milyona ulaşması planlanıyor.

Normal dönemde Avrupa Birliği ülkelerinden Londra’ya “iş amaçlı” olarak seyahat eden yolcuların yarısı, City Havalimanı’nı kullanıyordu.

Amsterdam, Edinburgh ve Dublin, City Havalimanı’na en fazla yolcu sağlayan ilk üç noktaydı.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.