Aeroflot’un Heathrow’daki Slotları, Farklı Havayollarına Tahsis Edildi

Rusya’nın millî taşıyıcısı Aeroflot ve Ural Airlines’ın, Londra Heathrow Havalimanı’ndaki slotları, farklı havayollarına tahsis edildi.

Karara göre Rusların slotları JetBlue (7), Virgin Atlantic (7), Vistara (7), Avianca (4), China Airlines (4) ve WestJet (3) arasında paylaştırıldı.

Böylece yukarıda belirttiğim havayollarının başına bir bakıma talih kuşu konmuş oldu.

Londra Heathrow Havalimanı - Yeni Tahsis Edilen Slotlar (Kış 22)

Londra Heathrow Havalimanı – Yeni Tahsis Edilen Haftalık Slot Çiftleri (Kış 22)

Zira normal dönemde sivil havacılık sektörünün en yoğun havalimanlarından bir tanesi niteliğindeki Heathrow’daki slotlar adeta altın değerinde.

Söz konusu karar şimdilik Kış 2022/23 tarifesi için geçerli olsa da görünen o ki yaz tarifesinde de devam edecek.

Geçtiğimiz şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sonrasında Rus havayollarına çok sayıda yaptırım uygulanmıştı.

Bunlardan bir tanesi, Heathrow’daki slot haklarına getirilen satış yasağıydı.

Ruslardan alınıp diğer havayollarına tahsis edilen slotların piyasa değerinin, 50 milyon Pound civarında olduğu hesaplanıyor.

Heathrow’da Aeroflot’un yanı sıra onun bir alt şirketi olan Rossiya ve Ural Airlines’ın da slotları bulunuyordu.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.