Bölgelere Göre Uçak Bileti Satış Oranları

Çin’in ısrarla uygulamaya çalıştığı sıfır vaka (Covid-19) politikası, uçak bileti satışlarını etkilemeye devam ediyor.

IATA’nın hazırladığı bir grafikte, bu yılın ilk beş ayındaki iç hat bilet satışları, 2019’un aynı dönemiyle karşılaştırılmış.

Çalışmada Çin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ele alınmış.

Bu üç bölge zaten sivil havacılık açısından dünyanın çok önemli bir bölümünü kapsıyor.

2021 sonuçlarına göre sadece iç hat yolcu sayısında bile Çin (%18,9), Avrupa (%16,6) ve ABD (%24), dünya genelinde uçakla seyahat eden toplam yolcuların neredeyse %60’ına ulaşıyor.

Bölgesel Bazda Uçak Bileti Satış Oranları (Ocak-Mayıs)

Bölgesel Bazda İç Hat Uçak Bileti Satış Oranları (Ocak-Mayıs)

Buna göre, Çin’de ocak ayında kriz öncesinin %60’ı mertebesinde bulunan uçak bileti satışları, mayısa kadar geçen sürede sürekli gerileyerek %6’ya kadar gerilemiş.

Çin dış hatlarında durum daha da kötü. Dış hatlardaki bilet satışları, kriz öncesinin sadece %3’ü seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan Avrupa ve ABD’de işler her geçen gün iyiye gidiyor.

Avrupa bilet satışları açısından yılın ilk beş ayında %45’ten %63’e kadar tırmanmayı başardı.

ABD’de ise özellikle kuvvetli iç hat pazarı sayesinde durum daha da olumlu. Ocakta %80 olan bilet satış oranı, mayısta %90’a ulaşmış.

Yukarıda belirttiğim oranların iç hatlara ait olduğunu; bununla birlikte Avrupa’daki devletler arasındaki dış hat uçuşlarının da bölgesel açıdan iç hatlar gibi hesaba dahil edildiğini hatırlatmadan geçmeyeyim.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!