Airbus ve ITA Airways, Kent İçi Hava Ulaşımında İşbirliği Yapacak

İtalyan havayolu şirketi ITA Airways, kent içi hava ulaşımı (Urban Air Mobility) konusunda Airbus ile işbirliği yapacak.

Taraflar geçtiğimiz günlerde bu konuda bir mutabakat zaptı imzaladı.

Söz konusu işbirliği çerçevesinde, Airbus’ın halen geliştirmekte olduğu CityAirbus NextGen adlı aracın kullanılması planlanıyor.

ITA Airways - Airbus Drone

ITA Airways – Airbus Drone

Benzer rakipleri gibi dikine iniş/kalkış (vertical take-off and landing (eVTOL)) yapabilen CityAirbus, elektrikli motorlara sahip.

Sekiz adet pervanesi bulunan araç, saatte 120 km seyir hızına ve 80 km menzile ulaşabiliyor.

İlk deneme uçuşu için 2023 yılı hedeflenen CityAirbus, üç yolcu + bir pilot olmak üzere toplam dört koltuk kapasitesinde.

Son dönemde dünyanın dört bir tarafından, irili ufaklı havayollarının kent içi hava ulaşımına yönelik yatırım haberleri geliyor.

Bakalım ülkemizden THY ve Pegasus bu konuda ne zaman harekete geçecek?

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!