Qatar Airways’in A350 Siparişinden İki Tanesi İptal Edildi

Airbus ile Qatar Airways arasındaki gerilim bitmek bilmiyor.

Şimdi de Qatar Airways’in yıllar önce verdiği A350 siparişinden iki adedinin iptal edildiği ortaya çıktı.

Reuters’in haberine göre siparişi iptal edilen uçaklar, A350-1000 tipinde olanlar.

Qatar Airways’in toplamda 42 adet A350-1000 siparişi verdiği fakat Airbus’ın son güncellenen sipariş ve teslimat listesinde bu sayının kırka düştüğü belirtiliyor. (Bunlardan 19 tanesi havayoluna teslim edilmiş durumda)

Haberde her ne kadar bu gelişmenin Airbus’ın bir kararı olduğu söylense de gerçek durum henüz belli değil.

Hatırlanacağı üzere Airbus ile Qatar Airways arasında A350’lerin boyalarındaki bozulma sebebiyle çok ciddi bir anlaşmazlık çıkmıştı.

Herhangi bir uzlaşma sağlanamaması üzerine Airbus buna bir tepki olarak, Qatar Airways’in 50 adetlik A321neo siparişini toptan iptal etmişti.

Qatar Airways’in halihazırda, teslim almayı planladığı 21 adet A350-1000 dışında herhangi başka bir Airbus siparişi bulunmuyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.