Wizz Air, Gatwick Havalimanı’nda Slot Satın Aldı

Wizz Air, Londra Gatwick Havalimanı’nda toplam 15 adet slot çifti satın aldı.

Wizz Air, söz konusu slotları Norwegian Air Shuttle firmasından devir alacak.

Bu işlem için ne kadarlık bir ödeme yapılacağı açıklanmadı.

Wizz Air böylece, 2022’nin yaz tarifesiyle birlikte Gatwick Havalimanı’na dört adet daha Airbus A321neo konuşlandırma imkânına kavuşacak ve buradaki uçak sayısını beşe yükseltecek.

Londra’daki bir diğer havalimanı Luton’da genişçe bir ağı bulunan şirket uzun zamandır Gatwick pazarına da girmeye çalışıyordu.

Ekim 2020’de ilk kez buradan uçmaya başlayan Wizz Air, Atina (ATH), Lanzarote (ACE) ve Malta’ya (MLA) hat açmıştı.

Covid-19 krizi sebebiyle kullanılmayan slotlara talip olan şirket, bir türlü bu amacına ulaşamıyordu.

Ancak Avrupa Birliği Komisyonu’nun, normalde 80/20 olan kullan ya da bırak kuralını önümüzdeki yaz tarifesi dönemi için 64/36 oranına yükseltmesi, belki de Wizz Air’in önünü açan bir etken oldu.

Yeni slotlar aynı zamanda, Gatwick’te operasyon yapmakta olan easyJet ve British Airways‘e karşı daha güçlü bir rekabet anlamına geliyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!