SAS, İskandinavya Uçuşlarında Maske Mecburiyetini Kaldırdı

İskandinav havayolu SAS; İsveç, Danimarka ve Norveç içerisinde yaptığı uçuşlarında yolcuların maske takması mecburiyetini kaldırdı.

Söz konusu karar, 18 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe girdi.

SAS böylece, Covid-19 salgınının en simgesel unsurlarından bir tanesi niteliğindeki maske takma işine son veren ilk büyük havayolu oldu.

SAS’ın yanı sıra aynı bölgede faaliyet gösteren Norwegian, Wideroe ve Flyr, yolcularını bu gerekli ama zahmetli kuraldan kurtaran diğer havayolları.

Bu dört şirketin yolcuları için, yukarıda belirttiğim üç ülke dışındaki uçuşlarda maske takma mecburiyeti devam edecek.

Neticede böylece, Covid-19 krizinin başından bu yana uçakla seyahat eden yolcuları belki de en fazla rahatsız eden kuralların başında gelen maske kullanımının sonlandırılmasına yönelik çok küçük de olsa ilk adım atıldı.

Umarım en kısa zamanda dünyanın diğer bölgelerinde de salgınla mücadele tam anlamıyla başarıya ulaşır ve bizler de özgürce seyahat eder hale geliriz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.