Yunanistan, Kriz Öncesindeki Seviyeye Ulaştı

Yunanistan’da Ağustos ayında arz edilen havayolu koltuk kapasitesi miktarı, 2019 yılı seviyesine ulaştı.

OAG’nin hazırladığı bir rapora göre, Avrupalı tatilcilerin ilgisi sayesinde Yunanistan’daki noktalara yapılan dış hat uçuşlarındaki kapasite, Ağustos 2019’u %2,3 oranında aştı.

İç hatlardaki kapasiteyse kriz öncesinin %10 kadar aşağısında bulunuyor.

Öte yandan yine Ağustos ayında kriz öncesiyle mukayese edildiğinde; İspanya %25, Fransa %31, İtalya %25 ve İngiltere %55 daha düşük bir noktada bulunuyor.

GSMH’sinin %20 gibi oldukça önemli bir bölümünü turizmden elde eden Yunanistan, bu açıdan bakıldığında önemli bir aşama kaydetmiş görünüyor.

Özellikle Almanya’dan gelen turist sayısındaki artışın, ülke turizmini ayakta tuttuğu anlaşılıyor.

İki sene öncesine kıyasla Almanya – Yunanistan arasındaki kapasite artışı %25’i bulmuş.

Yine Fransa, İsviçre ve Hollanda pazarlarında da ciddi kapasite artışları yaşanmış.

Tayland, Endonezya, Karayipler gibi Avrupalı turistlerin rağbet ettiği turizm destinasyonlarının büyük oranda hâlâ kapalı olması, Yunanistan’a gösterilen ilginin temelinde yatan önemli bir unsur.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!