Yolcu Doluluk Oranı, Ocakta da Çok Düşük Kaldı

Havayolu sektöründeki yolcu doluluk oranları, son 30 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor.

IATA’nın hazırladığı Ocak ayı raporunda bu durum açıkça görülüyor.

2019’un Ocak ayında dünya genelinde yüzde 80 civarında olan doluluk oranı, bu yılın Ocak ayında ise tam tersine bir performans ortaya koydu.

Uçaklar ancak yüzde 54,1 seviyesinde dolarken, bu oran 1990 yılından günümüze dek geçen sürede ölçülen en düşük doluluk oldu.

Kriz öncesindeki Ocak ayında bu oran yüzde 79,8 seviyesindeydi.

Yolcu Doluluk Oranı (Ocak 2021)

Konuya bölgesel bazda baktığımızda, çok ciddi derecede farklılıklar olduğunu görüyoruz.

Güney Amerika’da yüzde 70 mertebesine yaklaşan doluluk oranı, diğer bölgelerden ayrışıyor. Güney Amerika ayrıca, tüm zamanların en düşük seviyesinde olmayan tek bölge.

Avrupa, Aya-Pasifik ve Afrika bölgelerinde ise uçaklar yaklaşık yüzde 55 oranında doldurulabilmiş.

Avrupa’daki uçuş sayısı daha önce hiç görülmemiş bir biçimde azaltılmasına karşın uçakların bu kadar boş kalması endişe verici.

Öte yandan Kuzey Amerika’da oran, yarının da altına düşmüş.

Orta Doğu’nun durumu ise vahametini koruyor.

Salgın başladığından bu yana boş uçaklarla uçmaya devam eden Orta Doğulu taşıyıcılar, kapasitelerinin yüzde 40’dan ancak biraz daha fazlasına yolcu bulabilmiş.

Özellikle Qatar Airways ve Emirates’in, yolcu sayısının az olmasına karşın zararı göze olarak uçmaya devam etmeleri, bu durumda önemli rol oynuyor.

Mayıs ayına kadar doluluk oranlarının düşük kalmaya devam edeceği, ancak ondan sonra uçakların yeniden dolmaya başlayacağı tahmin ediliyor.


Posted

in