Ekim Ayındaki Yolcu Sayısı Belli Oldu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Ekim ayı yolcu, yük ve uçuş istatistiklerini açıkladı.

Hatırlanacağı üzere Covid-19 şoku sonrasında Haziran ayında uçuşlar yeniden başlatılmış ancak havayolu ile seyahat eden yolcu sayısı, beklentilerin oldukça gerisinde kalmıştı.

Ekimde de durum pek farklı değil.

Ülkemizin İstanbul’daki önde gelen iki havalimanına yakından baktığımızda bu durum daha berrak bir biçimde anlaşılıyor.

Ay boyunca İstanbul İGA Havalimanı’nda iç hatlarda 626.731 (-%56), dış hatlarda 1.305.751 (-%73) olmak üzere toplam 1.932.482 (-%69) yolcuya hizmet verildi.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise iç hatlarda 1.406.281 (-%23) ve dış hatlarda 492.359 (-%62) yolcuya ulaşıldı. Toplam yolcu sayısı 1.898.640 (-%39) oldu.

Bir başka deyişle, İGA ve Sabiha Gökçen havalimanlarını kullanan yolcuların sayısı neredeyse eşitlendi.

Sabiha Gökçen’de özellikle iç hat pazarının çok büyük oranda toparlandığı ancak dış hatların buna aynı oranda ayak uyduramadığı dikkat çekiyor.

İGA tarafında ise gri görünüm hâkimiyetini sürdürüyor. Dış hat yolcu sayısı, Eylüle nispeten artış kaydetse de geçen seneye göre %69 oranında düşmüş durumda.

Öte yandan Ekimde, Türkiye genelindeki tüm havalimanlarının hizmet verdiği yolcu sayısı 8,9 milyon oldu. Geçen senenin aynı ayında bu sayı 19 milyon civarındaydı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.