Eylül Ayındaki Yolcu Sayısı Belli Oldu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Eylül ayı yolcu, yük ve uçuş istatistiklerini açıkladı.

Hatırlanacağı üzere Covid-19 şoku sonrasında Haziran ayında uçuşlar yeniden başlatılmış ancak havayolu ile seyahat eden yolcu sayısı, beklentilerin oldukça gerisinde kalmıştı.

Eylülde de durum farklı değil.

Ülkemizin İstanbul’daki önde gelen iki havalimanına yakından baktığımızda bu durum daha berrak bir biçimde anlaşılıyor.

Ay boyunca İstanbul İGA Havalimanı’nda iç hatlarda 644.393 (-%57), dış hatlarda 1.177.108 (-%75) olmak üzere toplam 1.821.501 (-%71) yolcuya hizmet verildi.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise iç hatlarda 1.376.932 (-%26) ve dış hatlarda 413.416 (-%68) yolcuya ulaşıldı. Toplam yolcu sayısı 1.790.348 (-%43) oldu.

Bir başka deyişle, İGA ve Sabiha Gökçen havalimanlarında neredeyse eşit sayıda yolcuya ulaşıldı.

Sabiha Gökçen’de özellikle iç hat pazarının çok büyük oranda toparlandığı ancak dış hatların buna aynı oranda ayak uyduramadığı dikkat çekiyor.

İGA tarafında ise gri görünüm hâkimiyetini sürdürüyor. Dış hat yolcu sayısı, Ağustosa nispeten artış kaydetse de geçen seneye göre %75 oranında düşmüş durumda.

Öte yandan Eylülde, Türkiye genelindeki tüm havalimanlarının hizmet verdiği yolcu sayısı 9,5 milyon oldu. Geçen senenin aynı ayında bu sayı 21 milyon civarındaydı.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.