Ryanair, 1 Milyar Dolarlık Tahvil İhraç Etti

Yolcu sayısı bakımında dünyanın en büyük havayollarından bir tanesi olan Ryanair, 850 milyon Euro (1 milyar USD) tutarında tahvil ihraç etti.

Ryanair’in borç senedine yatırımcılardan 4,4 milyar Euro tutarında talep geldi.

İhraç süreci Barclays, BNP Paribas ve Citi tarafından yürütülen beş yıllık tahvilin, yıllık ortalama %3 oranında getirisi var.

30 Haziran 2020 itibarıyla kasasında 3,9 milyar Euro nakdi bulunan şirket, bu açıdan sektördeki en kuvvetli havayollarının başlarında geliyor.

Bu yüzden, ihraç edilen tahvile beş katından fazla talep gelmesi, şaşırtıcı değil.

Böylece Covid-19 krizinin başlamasından bu yana, Finnair’in ardından ikinci bir Avrupalı taşıyıcı finans piyasalarından borçlanmış oldu.

Ryanair geçen hafta da hissedarlarından 400 milyon Euro kaynak elde etmişti.

Ryanair’in ayrıca, Avrupa’daki büyük rakiplerinin bir çoğunun aksine, bu olağanüstü dönemi devlet yardımı almadan geçirdiğini de hemen hatırlatalım.

Ryanair, easyJet ve Southwest Airlines, dünya genelinde halihazırda “yatırım yapılabilir” niteliğini kaybetmemiş üç havayolu şirketi.

Ve bu üç havayolunun da “düşük maliyetli taşıyıcı” iş modelini benimsemiş olması ayrıca dikkat çekici.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.