IndiGo, Uçaklarını Önce Satacak, Sonra Kiralayacak

Covid-19 krizinin maliyetini azaltmaya çalışan havayolu şirketleri alternatif çözümlere yönelmeye devam ediyor.

Hindistan’ın en büyük havayolu şirketi IndiGo bu çerçevede, filosundaki uçakların bir bölümünü satıp sonra yeniden kiralamaya hazırlanıyor.

IndiGo, sektörde “sale and leaseback” olarak bilinen bu yöntem sayesinde en az 20 milyar Rupi (268 milyon USD) elde etmeyi amaçlıyor.

Yılın ikinci çeyreğinde (Nisan-Haziran) yaklaşık 400 milyon USD zarar eden şirket bu sayede rahat bir nefes almayı amaçlıyor.

Gelgelelim, Nisan ayından bu yana binlerce yolcu uçağının yerde beklediği bu kriz sürecinde uçak veya uçak motorlarının satılıp yeniden kiralanmasının havayolu şirketleri açısından ne kadar faydalı olacağı ciddi bir tartışma konusu.

Zira bu işlemi yapacak olan finansman şirketlerinin, uçaklara normal zamana göre çok daha düşük bir değer biçeceği ve havayollarının neticede kısa vadeli bir rahatlama dışında bir şey elde edemeyeceği iddia ediliyor.

Alınacak tedbirler doğrultusunda IndiGo’nun ayrıca personel sayısını %10 oranında azaltabileceği belirtiliyor.

Temmuz-Eylül döneminde normale göre %40 kapasiteyle uçuş yapan şirket, yılın son çeyreğinde ise %60-70 oranında bir kapasiteye ulaşmayı hedefliyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.