Aeromexico, İflas Koruması Başvurusu Yaptı

Mexico City merkezli havayolu şirketi Aeromexico, iflas koruması (Chapter 11) başvurusunda bulundu.

Aeromexico, geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz Avianca (Kolombiya) ve LATAM (Güney Amerika) örneklerinde olduğu gibi, bu başvuruyu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptı.

Şirketin CEO’su Andres Conesa konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu başvuru kapsamındaki finansal kaynak planının bir – bir buçuk ay içinde hazırlanacağını belirtti.

Bu sayede, Aeromexico’nun Coronavirus krizi sebebiyle ihtiyaç duyduğu ama Meksika hükümetinden elde edemediği mâli desteğin sağlanması umuluyor.

68 uçaklık filosuyla 90 kadar destinasyona uçuş yapan Aeromexico, geçtiğimiz aylarda %90 oranında yolcu kaybına uğramıştı.

Şirketin bir de, 52 uçaklık filosu bulunan ve Aeromexico Connect adı altında faaliyet gösteren bölgesel bir havayolu markası bulunuyor.

Filodaki uçakların yaklaşık %15 oranındaki bölümünün kira sözleşmelerinin önümüzdeki 15 ay içinde sona ereceği ve bu durumun, Aeromexico’yu finansal açıdan daha rahat bir pozisyona getireceği belirtiliyor.

Aeromexico’nun %51 oranındaki bölümü, adları açıklanmayan çeşitli yatırımcılara, %49’u ise Amerikalı Delta Air Lines’a ait.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!