Duty-free Satışlarında Büyük Düşüş

Coronavirus salgını sebebiyle havalimanlarının neredeyse kapanma noktasına gelmesi, duty-free satışlarının da durmasına yol açtı.

Dünyanın en büyük duty-free işletmecilerinden Dufry, Nisan ayında satışlarının %94 oranında düştüğünü açıkladı.

İsviçre merkezli Dufry yılın ilk üç aylık bölümünde ise bölgeden bölgeye farklılık göstermekle birlikte %15 ilâ %30 oranları arasında azalışla yaklaşık 1,5 milyar USD ciro kaybetti.

2020’ye Ocak ayındaki %0,8 oranında artışla başlayan şirket, Şubat ayında satışların %2,3 oranında daraldığını gördü.

Mart ayında çok sayıda havayolunun uçuşlarını durdurmasıyla birlikte düşüş oranı %56’ya ulaştı.

Nisan ayı, yukarıda da belirttiğim üzere tam manasıyla bir çöküş halini aldı.

Mayıs sonuçlarının daha da kötü olması bekleniyor.

Dufry, havacılık sektöründeki toparlanmanın hızına göre bu yıl ciro kaybının %40 ilâ %70 arasında gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Duty-free pazarında %20 oranında paya sahip Dufry’deki durumun, diğer büyük duty-free işletmecilerinde de benzer olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm dünyada salgın hastalık sebebiyle evde oturmak zorunda kalan insanların online alışverişe her zamankinden daha fazla rağbet göstermesi, havalimanlarındaki duty-free işletmecilerinin işini daha da zorlaştırabilir.

Bu yüzden özellikle son 15-20 sene içerisinde hızla gelişerek büyük havalimanlarının havacılık dışı gelirleri arasında ilk sıraya oturan duty-free ve perakende satışlarının geleceği şimdilik karanlık görünüyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!