THY, Dış Hat Operasyonunu En Aza İndiriyor

Türk Hava Yolları (THY), dış hat operasyonunu en aza indiriyor.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bu sabah katıldığı bir televizyon programında, 27 Mart 2020 tarihi itibarıyla dış hatlarda sadece beş noktaya uçacaklarını açıkladı.

Aycı, önümüzdeki Cuma günü itibarıyla dış hatlarda sadece Addis Ababa, Hong Kong, Moskova, New York ve Washington seferlerinin yapılmaya devam edeceğini söyledi.

THY uçakları, İGA Havalimanı’nda park halinde (Mart 2020)

Buna ilave olarak, Türkiye’de devam eden “Evinde Kal!” tavsiyesi çerçevesinde, iç hat uçuşlarının sayısı da azaltılıyor.

İş böyle olunca, THY filosunun yaklaşık %85 oranındaki bölümü yere çekilmiş durumda.

Bu uçakların bir bölümü İstanbul İGA Havalimanı’nda park edildi bile.

THY uçakları, İGA Havalimanı’nda park halinde (Mart 2020)

Bakım dönemi yaklaşan diğer bazı uçakların ise THY’nin İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarında bulunan teknik bakım tesislerine gönderileceği söylendi.

İlker Aycı, uçakların adeta paketlendiği ve “storage” olarak adlandırılan maliyetli işlem için ise şimdilik beklemede olduklarını ve gelişmelere göre karar alacaklarını belirtti.

THY uçakları, İGA Havalimanı’nda park halinde (Mart 2020)

Not: İstanbul İGA Havalimanı’nda park edilmiş THY uçaklarının fotoğrafları için Sayın İlkem Çalışkan‘a teşekkür ediyoruz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.