Air France-KLM, Malaysia Airlines’ı Satın Almak İçin Teklif Verdi

Air France-KLM, Malaysia Airlines’ın %49 oranındaki bölümünü satın almak için teklif verdi.

Malezya hükümeti, içine düştüğü mâlî sıkıntılardan bir türlü kurtulamayan Malaysia Airlines için bir süredir stratejik bir ortak aramaktaydı.

Malaysia Airlines ile ilgilenen havayolları arasında Air France-KLM’in yanı sıra Japan Airlines, AirAsia, Malindo Air ve Lion Air de bulunuyor.

Japan Airlines’ın verdiği teklifte, %25 oranında bir hisse alımı ön görüldüğü belirtiliyor.

Air France-KLM ve Japan Airlines’ın tekliflerinin daha kapsamlı olduğu söyleniyor.

AirAsia’nın uzun menzilli uçuşlardaki markası AirAsia X’in, Malaysia Airlines ile birleştirilmesi, masadaki seçeneklerden bir diğeri.

2014 yılında bir kaç ay arayla yaşanan MH370 ve MH17 trajedilerinden bir türlü kurtulamayan Malaysia Airlines, önce devletleştirilerek yeniden yapılanma yoluna gidilmiş ancak bir türlü düzlüğe çıkamamıştı.

Bakalım şirketin satılması, şirketin durumuna çare olacak mı?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.