Havayolu Şirketleri, 2020’de de Kâr Edecek

2010’dan bu yana istikrarlı bir biçimde kâr eden havayolu sektörü, bu performansını 2020 yılında da sürdürmeye hazırlanıyor.

IATA tarafından hazırlanan bir çalışmaya göre dünya genelinde havayolu şirketleri, önümüzdeki yıl operasyonel kâr marjlarını ortalamada %6 seviyesine kadar yükseltecek.

Vergi sonrası net kâr miktarı neredeyse 30 milyar USD’yi bulacak.

Böylece 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan bir miktar düşüşün ardından, sektör yönünü yeniden yukarı çevirmiş olacak.

2020 yılında, petrol fiyatlarının biraz daha istikrar kazanması, ülkeler arasında yaşanan ticaret savaşlarının dinmesi ve bunun sonucunda uluslararası ticaretin yeniden artışa geçmesi bekleniyor.

Buna paralel bir biçimde, hava kargo pazarında da küçük de olsa bir artışın yaşanacağı tahmin ediliyor.

2019’u %3,3 oranında düşüşle kapatması beklenen hava kargo pazarının, 2020’de %2 oranında büyüyeceği ön görülüyor.

Havayolu 101’de zaman zaman değindiğimiz üzere, havayolu sektörü son on yıldır sıra dışı bir dönemden geçiyor.

Daha öncesinde adı sürekli bir biçimde zarar ve iflaslarla anılan sektör, 2010’dan beri tahminlerin çok ötesinde bir başarıya imza atıyor.

Bakalım gelecek on yıllık dönemde de şirketler aynı performansı göstermeye devam edebilecek mi?

Share

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.