Etihad, Blockchain Konusunda Winding Tree ile İşbirliği Yapıyor

Abu Dabi merkezli havayolu şirketi Etihad Airways, blockchain tekniği konusunda İsviçre merkezli Winding Tree firması ile işbirliği yapıyor.

Etihad, kendi ürün ve hizmetlerini, blockchain tekniği ile geliştirilecek bir platform üzerinden yolcularına “aracısız” bir biçimde satmayı hedefliyor.

Proje çerçevesinde özellikle, Amadeus ve Sabre gibi genel dağıtım sistemlerinin (GDS) devre dışı bırakılması hedefleniyor.

Bilindiği üzere havayolları, bilet satışını ister kendi satış kanallarından isterse acente kanalından yapıyor olsun, envanterlerini (uçuş tarifesi, koltuk sayısı gibi) ve bilet fiyatlarını öncelikle GDS’ler üzerinden girmek zorunda.

Havayolları işte bu işlem için aracılık eden GDS şirketlerine, her bir rezervasyon için ciddi oranda ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Benzer durum seyahat sektörünün diğer oyuncuları için de geçerli.

Bu yüzden, Etihad Airways, Air Canada, Air France-KLM ve Lufthansa gibi havayollarının yanı sıra, bir yer hizmetleri firması olan Swissport ve Nordic Choice, citizenM Hotel ve Airport Hotel Basel gibi oteller de Winding Tree ile işbirliği yapıyor.

Winding Tree halen, seyahat sektöründe blockchain temelli ilk pazar yerini geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Firma bu sayede, bir yandan hizmet sağlayıcıların kâr marjının artacağını, diğer taraftan da seyahat etmenin daha ucuz hale geleceğini savunuyor.

İlk bakışta birbirine zıt görünen bu iki gelişmenin nasıl sağlanacağı ise blockchain mantığında gizli.

Winding Tree tarafından hazırlanan pazar yeri, yukarıda da belirttiğimiz üzere günümüzde seyahat sektörünü domine etmiş olan önde gelen aracıları devre dışına çıkarmayı amaçlıyor.

GDS’lerin devreden çıkarılması yıllardan beridir konuşulan ama bir türlü gerçekleşmeyen bir şey.

Kim bilir belki de blockchain ile birlikte havayollarının çok uzun zamandır hasretle beklediği bu köklü değişim gerçekleşir ve günümüz şartlarında pek bir anlamı kalmayan bir aracı, seyahat sektörünün satış zincirinden çıkartılır.