Disney, Kendi Havayolunu mu Kuracak?

Dünyanın en büyük eğlence şirketlerinden Walt Disney’in, kendi havayolunu kuracağı iddia edildi.

Disney’in, bölgesel çapta faaliyet gösteren küçük havayollarını satın alarak, 2021 yılı başlarından itibaren hizmet vermeye başlayacağı söyleniyor.

Şirketin en önemli eğlence parkının bulunduğu Orlando, bu operasyon için merkez seçildi.

Detroit, Chicago, New York LaGuardia ve Los Angeles havalimanları, Disney’in havayolu şirketinin ilk aşamada hedeflediği pazarlar olarak öne çıkıyor.

Walt Disney halihazırda ziyaretçilerine, Orlando Havalimanı ile Disney Resort arasında otobüsle servis hizmeti veriyor.

Magical Express adı altında verilen bu hizmetin, uçak yolculuğuyla birleştirilebileceği belirtiliyor.

Şirket bu sayede, Orlando’daki tesislerine gelmek isteyen müşterilerine, neredeyse kapıdan kapıya hizmet vermiş olacak.

Projenin gerçekleşmesi halinde, kolaylıkla tahmin edileceği üzere, uçağa binerlerken yolcuları Disney karakerleri karşılayacak.

Uçak içi müziği olarak Disney temalı şarkılar kullanılacak ve koltuk arkası ekranlardan Disney film ve çizgi filmleri yayımlanacak.

Uçakların dışı, yine Disney kahramanlarından Pamuk Prenses, Sindirella ve Örümcek Adam gibi figürlere kaplanacak.

Uçuş sırasında yolculara ikram edilecek yiyecek ve içeceklerin paketlerinde de başta Mickey Mouse olmak üzere çok sayıda Disney kahramanı yer alacak.

Havayolu işletmeciliği son derece pahalı bir iş kolu.

Bakalım Disney, özellikle kendi müşterilerini hedeflediği böylesine niş bir hizmeti gerçekten başlatacak ve başarılı olacak mı?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.