Kitap Notları: Havada Ahkâm

Kitap notları bölümümüzde bu defa, “Havada Ahkâm” adlı eseri inceliyoruz.

(ISBN: 978-605-296-723-2)

Havada Ahkâm, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 30 yılı aşkın bir süre her kademede çalışan ve genel müdür yardımcılığı seviyesine kadar yükselen Oktay Erdağı tarafından kaleme alınmış.

2018 yılında Cinius Yayınları’ndan çıkan kitap tam 415 sayfa.

Oktay Erdağı bir sohbet havası içerisinde aktardığı anılarında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü merkezli olarak adeta ülkemizin havacılık sektörünün yakın geçmişinin bir fotoğrafını çekmiş.

Devlet kurumları arasındaki ilişkiler, kurum içerisindeki çekişmeler, özel havayolu şirketlerinin doğuşu ve gelişimi, uluslararası toplantılar gibi ilgi çekici bir çok konuyu kitabın sayfaları arasında bulmak mümkün.

Kısa kısa onlarca bölümden oluşan çalışma oldukça akıcı bir biçimde ilerliyor.

Bununla birlikte kitap, adeta bir devamı olacakmış gibi bir anda bitiveriyor.

Bu yüzden, Oktay Erdağı’nın Türkiye sivil havacılık sektörünün gelişimini ele aldığı ikinci bir kitabı kaleme alması, şaşırtıcı olmayacaktır.

Havacılığa ve yakın dönem tarihe meraklı olanlara, Havada Ahkâm adlı bu eseri okumalarını özellikle tavsiye ediyoruz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.