New York LaGuardia Havalimanı’nda “Terminal B” Hizmete Girdi

New York LaGuardia Havalimanı’nda inşa edilen yeni Terminal B binasının doğu bölümü, 1 Aralık 2018 tarihinde hizmete girdi.

Binanın bu bölümünde 11 biniş kapısı yer alıyor. Bu sayı önümüzdeki dönemde 18’e çıkacak. (Gates 40 – 59)

Biniş kapılarının yanı sıra çok sayıda yiyecek – içecek noktası ve perakende alışveriş dükkânları da yolcuların hizmetine sunuldu.

LaGuardia Airport Terminal B

Shake Shack, Irving Farm Coffee Roasters, Osteria Fusco, La Chula Bar & Taqueria, Kingside Bar & Restaurant ve Five Boroughs Market, LaGuardia’nın yenilenen bölümünde açılan yiyecek – içecek noktaları.

LaGuardia Airport Terminal B

Terminalin duty-free alanları ise Dufry tarafından işletilecek.

Yolcular için çok sayıda oturma alanı, çocuk oyun bahçesi, elektronik cihazların şarj edilebilmesi için koltukların arasında prizler, bebek bakım odası ve son derce şık tuvaletler, yeni terminalde hizmete giren diğer unsurlar.

LaGuardia Airport Terminal B

Terminal B binasının doğu bölümünün hizmete girmesiyle birlikte, 2015 yılında başlayan LaGuardia yenileme projesinin ilk aşaması tamamlanmış oldu.

Air Canada, American Airlines ve Southwest Airlines, yeni terminali kullanacak ilk havayolu şirketleri oldu. 2019 yılında bunlara, United Airlines da eklenecek.

Bu çerçevede yeni terminalde, Air Canada’nın özel yolcularına yönelik olarak Maple Leaf Lounge açıldı.

Gelecek yıl içerisinde United’ın katılımıyla birlikte bir de United Club açılacak.

Neticede, 1939 yılında açılan ve New York’un efsanevî valisine ithafen isimlendirilen LaGuardia Havalimanı, aradan geçen yaklaşık 80 yılın ardından yeni bir soluk almış oldu.

Herkes Şikâyetçiydi

New York gibi bir dünya kentine hizmet veren üç önemli havalimanından bir tanesi konumundaki LaGuardia’nın içerisinde bulunduğu berbat durum, toplumun tüm kesimlerince şiddetle eleştiriliyordu.

Obama döneminde ABD Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Joe Biden, 2014 yılının Şubat ayındaki bir konuşmasında, ABD’nin her geçen gün daha da gerileyen altyapı kalitesine değinirken, LaGuardia Havalimanı‘nı örnek göstermiş ve sözlerine şu şekilde devam etmişti:

“Gözlerinizi bağlasam ve gecenin ikisinde sizi New York’un LaGuardia Havalimanı’na bıraksam; gözlerinizi açtığınızda, “Bir üçüncü dünya ülkesindeyim herhalde.” diye düşünürsünüz.”

Joe Biden’ın bu sert eleştirisinin ardından LaGuardia’nın yenilenmesi konusunda yapılan çalışmalara hız verilmişti.

Başkanlık seçimi döneminde özel uçağıyla buraya iniş yapan Donald Trump da benzer serzenişlerde bulunmuştu.

LaGuardia Yenileme Projesi

Biden’ın yakın ilgisi sayesinde hızlanan LaGuardia yenileme projesinin ilk aşaması (Terminal B) böylece 2018 yılının sonlarına doğru tamamlandı.

120.000 m² kullanım alanına sahip olan Terminal B’nin, 4 milyar USD’ye mâl olması bekleniyor.

LaGuardia Havalimanı

Projenin tümü ise 2022 yılında hazır olacak.

Yenileme projesi kendi içerisinde üç bölüme ayrılıyor:

1- Merkez Terminal Binası

Havalimanının merkez terminali (Terminal B), LaGuardia Gateway Partners adlı konsorsiyum tarafından inşa ediliyor. Terminal yine aynı konsorsiyumca 2050 yılına dek işletilecek.

Yeni terminal, Doha Hamad Havalimanı’nın da mimarı olan HOK adlı şirket tarafından tasarlandı.

Operasyonun devam ettiği bir havalimanı olması sebebiyle LaGuardia’daki çalışmalar fazlara bölünmüş durumda. Bir yandan yıkım işleri kademeli bir biçimde sürerken, diğer taraftan inşaat devam ediyor.

LaGuardia Havalimanı yenileme inşaatı

Eskisine göre çok daha fazla perakende satış alanı içeren yeni terminal en sıra dışı özelliği, uçakların taksi yaptığı yolun üzerinden geçen yolcu köprüsü.

LaGuardia Havalimanı

Eminiz ki, açılıştan sonra bu noktadan çekilen binlerce fotoğraf yolcuların sosyal medya hesaplarını süsleyecek ve LaGuardia Havalimanı dünya genelindeki tüm havacılık meraklılarının zihnine adeta kazınacak.

LaGuardia Havalimanı

Yolcular bu köprülerden yürürken aynı zamanda, Manhattan’ın ikonik siluetini de görebilecek.

2- Terminal C ve D

Terminal C ve D, halen Delta Air Lines tarafından işletiliyor.

Aşağıdaki çizimden de görüleceği üzere, ana terminal binası ile C ve D binaları her bakımdan birbirlerinden son derece kopuk bir yapıya sahip.

Yenileme projesi çerçevesinde bu terminal binaları bir araya getirilecek ve az da olsa kapasitesi yükseltilecek. Bu iki binada toplam 35 olan biniş kapısı sayısı, 37’ye çıkarılacak.

Neticede Delta’nın bu havalimanında kendisine ait terminali bulunmayacak.

Terminal C ve D bölgesindeki inşaatın 2017 yılı sonlarına doğru başlaması ve ana terminal binasından farklı olarak 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.

New York_LaGuardia Airport_before_after

Bu noktada, Port Authority of New York and New Jersey adlı devlet kurumunun, söz konusu projeye 600 milyon USD tutarında katkı yapmayı vaat ettiğini hemen belirtelim.

Zira 2012-2015 yılları arasında Terminal C ve D’nin yenilenmesi için 260 milyon USD harcayan Delta’nın, yapacağı bu feragat sebebiyle resmî otoritelerden küçük bir talebi vardı.

Delta, geçtiğimiz aylarda Havayolu 101’de de ele aldığımız “Çember Kuralı” uygulamasının kaldırılarak, LaGuardia çıkışlı seferlerde 1.500 mil ve ötesine de uçuş yapmasına izin verilmesini istiyordu.

Bakalım Delta’nın bu talebi kabul edilecek mi?

3- Demiryolu Bağlantısı

Projenin üçüncü ayağını bir demiryolu bağlantısı oluşturuyor.

Yaklaşık 2,5 km uzunluğundaki bir hat ile LaGuardia Havalimanı’nın, hemen yakınlarından geçmekte olan ana demiryolu hatlarına bağlanması hedefliyor.

Bununla birlikte bu işin henüz proje aşamasında olduğunu ve inşaatın henüz başlamadığını da hatırlatalım.


Posted

in