ABD’nin En Uzun İç Hattı Hangisi?

2017 sonuçlarına göre yılda yaklaşık 740 milyon yolcunun seyahat ettiği ABD iç hatları, bu açıdan dünyanın en işlek havayolu pazarı niteliğini taşıyor.

Ülkenin iki yakası arasındaki uçuşlar 5-6 saat gibi orta menzil kategorisinde değerlendirilen uzunluğa sahip.

Peki; ABD’nin en uzun iç hat uçuşunun hangisi olduğunu biliyor musunuz?

Hawaiian Airlines tarafından icra edilmekte olan Honolulu (HNL) – New York (JFK) hattı, 8.020 km uzunluğu ile ABD iç hatlarının en uzunu.

Hawaiian Airlines, 2019 yılında açmayı planladığı bir başka hat ile kendi rekorunu kırmayı hedefliyor.

Boston – Honolulu

4 Nisan 2019 tarihinde hizmete girecek olan ve haftada beş kez yapılacak Honolulu – Boston uçuşu (HA90/91), 8.199 km ile ABD’nin en uzun iç hat uçuşu unvanını kazanacak.

Bu uçuş aynı zamanda, dünyanın en uzun “ikinci” iç hattı olacak.

Airbus A330 tipi uçakların kullanılacağı uçuşların 12 saate yakın sürmesi bekleniyor.

Dünyanın En Uzun İç Hat Uçuşu Nerede?

Dünyanın en uzun iç hattının hangi ülkede olduğunu biliyor musunuz?

Bu sorunun cevabı, kolay kolay tahmin edilemeyecek cinsten:

Fransa.

Paris – Reunion

Fransa’nın başkenti Paris ile ülkenin Hint Okyanusu’ndaki adalarından Reunion arasındaki direkt uçuşlar, dünyanın en uzun iç hattı olarak kabul ediliyor.

9.349 km’yi bulan bu hatta Air France, Orly Havalimanı; Air Austral ise Charles de Gaulle Havalimanı ile Reunion Roland Garros Havalimanı arasında sefer yapıyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!