İstanbul Yeni Havalimanı’nın Açılışı Ertelendi

29 Ekim 2018 tarihinde hizmete girmesi hedeflenen İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı ertelendi.

Kokpit.aero’nun haberine göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), havacılık kuruluşlarına gönderdiği bir yazı ile, İstanbul Yeni Havalimanı’nın “big-bang” olarak adlandırılan büyük taşınma operasyonunun 30-31 Aralık 2018 tarihinde yapılacağını bildirdi.

DHMİ yazısında, söz konusu erteleme kararının, THY’den gelen talep doğrultusunda alındığının altı çizildi.

Kurum ayrıca, ilgili tüm paydaşlarla, yeni taşınma planlarına yönelik olarak 5 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir toplantı yapılacağını belirtti.

Öte yandan, yeni havalimanının resmî açılış töreni ise daha önceden planlandığı üzere 29 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Böylesine büyük projelerde, kısa süreli ertelemelerin yaşanmasına doğal gözüyle bakılıyor.

Söz konusu iki aylık erteleme süresi içerisinde eksik olan havalimanı operasyon binalarının mümkün olduğunca bitirilmesi ve gereken testlerin yapılması hedefleniyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!