David Neeleman, ABD’de Yeni Bir Havayolu Şirketi Kuracak

Havayolu sektörünün şahsına münhasır girişimcilerinden David Neeleman, ABD’de yeni bir havayolu şirketi kurmak için kollarını sıvadı.

Adı geçici bir süreliğine “Moxy” olarak belirlenen yeni havayolu, düşük maliyetli iş modeline göre faaliyet gösterecek.

100 milyon USD tutarında bir başlangıç sermayesine sahip şirketin, 60 adet Bombardier CS300 tipi uçak siparişi verdiği belirtiliyor.

David Neeleman’ın yanı sıra Air Canada eski CEO’su Robert Milton ve International Lease Finance şirketinin eski CEO’su Henri Courpron, Moxy’nin ilk yatırımcıları arasında yer alıyor.

Yeni şirketin en iyi ihtimalle 2020 yılında faaliyete geçeceği iddia ediliyor.

David Neeleman_Azul

1990’lı yıllarda ABD’de Morris Air ve JetBlue adlı havayolu şirketlerini kuran Neeleman, bu iki girişimin arasında Kanada’da WestJet firmasının temellerini atmıştı.

JetBlue’da yaşanan bir takım sıkıntıların ardından doğduğu ülkeye, Brezilya’ya göç eden David Neeleman, burada da Azul adlı firmayla sektöre yeni bir başlangıç yapmıştı.

Bunlara ilave olarak, David Neeleman önderliğindeki Atlantic Gateway adlı konsorsiyum, 2015 yılında Portekiz’in millî taşıyıcısı TAP Portugal’ın %61 oranındaki bölümünü satın almıştı.

Bakalım David Neeleman’ın uzunca bir aradan sonra ABD’ye dönüp yeni bir havayolu kurma planları gerçeğe dönüşecek mi?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.