Lufthansa Group, Airbus A320’lerini Standartlaştıracak

Havayolu sektörünün devlerinden Lufthansa Group, Airbus A320 tipi uçaklarını standartlaştırma kararı aldı.

Söz konusu karar, grup bünyesinde bulunan Austrian, Brussels Airlines, Eurowings, Lufthansa ve SWISS firmalarını kapsıyor.

2019 yılından itibaren gruba katılacak olan A320 ailesi uçakların mutfakları, kargo yükleme sistemi, uçuş emniyeti ekipmanları, kokpit sistemleri, kabin içi tasarımları ve koltukları aynı olacak.

Sadece, farklı havayolu şirketlerinin farklı marka kimliklerini yansıtması amacıyla özellikle koltuk ve kabin içerisinde, farklı renk ve tasarım unsurlarına yer verilecek.

Bu sayede hem grup içerisindeki şirketler arasındaki uçak transferleri çok daha esnek bir biçimde yapılacak hem de aynı standartlara sahip çok sayıda uçağın siparişi aynı anda verilebileceğinden, satın alma aşamasında da ciddi bir sinerji elde edilecek.

Lufthansa Group çatısı altındaki şirketlerin 2019-2025 yılları arasında, A320 ailesinden 100 civarında yeni uçak teslim alması planlanıyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!